16 лютого 2013 року виповнюється 200 років від дня народження славного сина Черкащини, видатного композитора, драматурга, співака, актора Семена Степановича Гулака-Артемовського.
Постать нашого земляка досі не мала відображення на театральній сцені. У межах підготовки до постановки опери Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм», 150-річний ювілей прем’єри якої на сцені імператорського Маріїнського театру так само припадає на 2013 рік, Черкаським академічним обласним українським музично-драматичним театром ім. Т. Г. Шевченка було опрацьовано велику кількість історичних документів, матеріалів, спогадів сучасників композитора, епістолярій, документів епохи, у яку жив і творив Семен Степанович. Постать цієї видатної особистості вражає ренесансними масштабами. Адже окрім видатних талантів у сфері музики і театру, Семен Гулак-Артемовський виявив себе як талановитий художник, талант якого високо цінував Тарас Шевченко. Він створював мініатюрні портрети на слоновій кості; інженерно-конструкторські розробки Петербурзького водогону його авторства й досі забезпечують жителів Північної Пальміри якісною водою; виданий Російською Академією наук атлас «Статистично-географічна таблиця міст Російської імперії» й досі є неперевершеним документом у галузях географії, історії, статистики, економіки; фітотерапевтична і психотерапевтичні практики, якими Семен Степанович плідно займався протягом останніх років життя в Москві, створили з нього живу легенду – праведника, подвижника, цілителя. А ще не можна не звернути увагу на легенду, за якою в труну Гулака-Артемовського було покладено текст Конституції ідеальної країни, над яким він працював з думкою про нащадків. Не маючи власних дітей, він був взірцем моральності і робив вчинки, гуманітарний масштаб яких сьогодні оцінити неможливо: власним коштом видав молитку «Отче наш» на листівках і через поштову систему подарував усім мешканцям Санкт-Петербурга.
Саме цим подробицям життя і творчості нашого земляка й присвячена вистава Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка «Невідомий Артемовський» – документальна історія з музикою, піснями й танцями, спроба реконструювати події середини ХІХ сторіччя, створити образи людей, які жили й творили разом із Семеном Степановичем Гулаком-Артемовським.
У виставі зайнятий увесь акторський склад театру, оркестр, хор, запрошені з Києва актори – виконавці ролі Тараса Шевченка – Євген Нищук і Петро Панчук, студенти Канівського училища культури і мистецтв – практиканти театру.
За Семена Степановича Гулака-Артемовського діє молодий актор театру Павло Гончаров.
Автор п’єси і режисер-постановник вистави – Сергій Проскурня, який зараз виконує обов’язки художнього керівника театру.
Музичний керівник постановки – Олена Бєлкіна.
Балетмейстер-постановник – Володимир Татарінов.
Художники вистави – Сергій і Наталія Ридванецькі.
Прем’єра документальної історії «Невідомий Артемовський» відбудеться 16 лютого 2013 року о 18.30.
|