6 жовтня 2012 року виповнюється 130 років від дня народження видатного польського композитора, піаніста та музичного діяча Кароля Шимановського (1882 – 1937). З нагоди відзначення пам’ятної дати Черкаський обласний краєзнавчий музей розробив на 10 жовтня цілу програму заходів.
Така програма включатиме:
– виставку «Видатний польський композитор, піаніст та музичний діяч К. Шимановський»;
– музейний урок краєзнавства, присвячений 130-річчю від дня народження К. Шимановського для учнів, студентів, членів Обласної громадської організації «Польський культурний центр імені К. Шимановського»;
– літературно-музичний нарис, присвячений 130-им роковинам К. Шимановського у виконанні народного аматорського камерного хору «Кам’янка» та працівників музею для учнів старших класів та студентів.
Коротка довідка. Кароль Шимановський народився в с. Тимошівці (нині Кам’янский район), у висококультурній родині польських поміщиків Корвін-Шимановських. Сім’я проводила літній період у Тимошівці.
Початкову музичну освіту усі діти сім’ї Шимановських одержали у відомій Єлисаветградській (нині м. Кіровоград) музичній школі Густава Нейгауза. Пізніше свою освіту К. Шимановський удосконалює у провідного польського композитора Зигмунда Носковського та теоретика музики Марка Завирського у Варшаві.
На початку ХХ століття Кароль Шимановський разом з молодими польськими музикантами створює співдружність «Молода Польща в музиці», мета якої – пропаганда нової польської музики. Перший концерт, у якому були виконані твори молодих композиторів, пройшов у Варшавській філармонії 2 лютого 1906 року. На ньому звучали такі твори К. Шимановського, як: концертна увертюра, варіації на народну тему для фортепіано.
З цього часу починається активна композиторська та концертна діяльність К. Шимановського. Його твори виконували відомі музиканти, зокрема, А. Рубінштейн. Твори К. Шимановського були включені в репертуарний план концертних сезонів Кусевицького і Зілоті. Серед відомих творів К. Шимановського – пісні, симфонії, опери, скрипкові концерти та інше.
«Український період» життя К. Шимановського триває до 1919 року, після чого композитор постійно проживає та працює у Польщі. К. Шимановський здійснював також і педагогічну роботу. 1930 – 1932 роки він працював на посаді ректор Варшавської музичної академії.
Його зусилля були спрямовані на підвищення професійного рівня молодих музикантів, на розширення їхнього кругозору та знання сучасної музики.
Помер К. Шимановський 29 березня 1937 року. Похований у м. Кракові (Польща).
|