Вечір-зустріч з лауреатами Національної премії України імені Тараса Шевченка та презентація біобібліографічного довідника "З високим ім’ям Кобзаря: уродженці та жителі Черкащини – лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка" відбулися 7 червня 2011 року у приміщенні Обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка. У різні роки цією почесною нагородою були відзначені 40 уродженців Черкащини.
Серед них значну групу складають прозаїки, драматурги, поети, літературознавці – їх репрезентують 12 черкащан. Варто лише назвати відомі багатьом українцям імена: Михайло Слабошпицький, Іван Ле, Олександр Корнійчук та ін. Тісно пов’язане із Черкащиною і життя ще одного лауреата – Василя Симоненка. Цікаві факти про цих людей та про літературу як одну з найважливіших складових культури присутнім розповів літературознавець, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури та компаративістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького В. Т. Поліщук.

Неабиякий вплив на сучасне обличчя обласного центру мала праця ще однієї особливої категорії лауреатів Шевченківської премії. Йдеться, передусім, про архітекторів. Так, за створення одного з найулюбленіших місць відпочинку кількох поколінь черкащан – комплексу ландшафтного парку на схилах Дніпра, або "Парку 50-річчя Жовтня" – у 1979 році Державною премією Української РСР імені Т. Г. Шевченка було відзначено архітекторів Василя Георгійовича Гнєздилова, Георгія Антоновича Урсатія та біолога Євдокію Давидівну Смирнову, яка дбала про підбір і завезення асортименту дерево-кущових рослин для формування галявин, водойм, окремих квіткових груп.
А яскравим архітектурним акцентом центральної частини нашого міста стало приміщення обласного краєзнавчого музею. Роботу творчої групи під керівництвом Олексія Мусійовича Дубового, у складі архітекторів Леоніда Степановича Кондратського, Сергія Михайловича Фурсенка, Миколи Яковича Собчука та інженера-будівельника Олександри Петрівни Стеценко, було відзначено найвищою нагородою України у 1987 році. Про творців музею присутнім розповіли заступник директора Черкаського обласного краєзнавчого музею з наукової роботи Валентина Іванівна Нестеренко та безпосередній учасник подій, заслужений архітектор України Леонід Степанович Кондратський.

Серед художників-лауреатів є такі відомі постаті як: народний художник України Данило Георгійович Нарбут, який отримав цю високу нагороду у 1996 році за серію портретів "Гетьмани України", та народний художник України Іван Макарович Гончар, який був нагороджений за багаторічну етнографічну і дослідницьку роботу. На вечір-зустріч завітав лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка 2010 р., заслужений художник України, письменник, колекціонер, автор проекту та художнього оформлення книги "Народна ікона Середньої Наддніпрянщини ХVІІІ-ХХ століть в контексті селянського культурного простору" Микола Пантелеймонович Бабак, який розповів вдячній аудиторії про свої творчі плани.
Завершував захід виступ чудового колективу – Черкаського академічного заслуженого українського народного хору. Не всі знають, що 30 років тому – ще у 1981 році – хор також здобув високу нагороду, що носить ім’я Тараса Григоровича Шевченка.
|