1 листопада 2005 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила резолюцію, згідно з якою день 27 січня має щорічно відзначатися як Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.
Ініціаторами ухвалення документу виступили країни: Ізраїль, Канада, Австралія, Росія, Україна, США. У розробці тексту резолюції взяли участь майже сто країн.
«Голокост, що призвів до знищення однієї третини єврейського народу і величезної кількості представників інших меншин, буде завжди всім людям застереженням про небезпеку, яку несуть у собі ненависть, фанатизм, расизм і забобони», – зазначається у резолюції ООН.
Дата пам’ятного дня обрана не випадково. Саме в цей день 27 січня 1945 року Радянська армія звільнила нацистський табір смерті Освенцім-Біркенау (Польща), у якому загинуло майже три мільйона осіб, з них 90 відсотків – євреї.
Цьогоріч 27 січня в Черкаському обласному краєзнавчому музеї пройшов традиційний День пам’яті жертв Голокосту. Відвідувачі змогли ознайомитися з унікальними документами, фотографіями, особистими речами Олександри Максимівни Шулежко, уродженки с. Михайлівки Драбівського району, яка до війни була вихователькою Черкаського дитячого садка №4. Не маючи змоги евакуюватися, вона змушена була залишитися в Черкасах. Жінка наважилася піти до міської Управи з проханням дозволити відкрити дитячий притулок. За велінням материнського серця, ризикуючи власним життям, Олександра Максимівна спромоглася зберегти життя понад 100 дітей, серед них були майже 30 єврейських, яких вона записала під різними вигаданими прізвищами та національностями.
О. М. Шулежко була нагороджена орденом Вітчизняної війни ІІ ступеню та почесним званням Міжнародної організації жертв фашизму (Ізраїль) «Праведника народів світу». Ім’я О.М. Шулежко також викарбувано на Стіні Пам’яті Алеї Праведників Народів Світу.
Під час заходу в музеї також демонструвалися документальні фільми та хроніка періоду Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр.
|