1 червня, з нагоди Міжнародного дня захисту дітей, у Черкаському обласному краєзнавчому музеї відкрито персональну виставку авторської ляльки львівської майстрині Оксани Смереки-Малик. Виставка "Оксанина лялька" – єдина колекція, створена циклами, що умовно перегукуються з поезіями авторки: гуцульським, французьким та квітковим. З відкриттям виставки майстриню привітав заступник начальника управління культури облдержадміністрації Євген Савісько та заслужена художниця України Олександра Теліженко.
Оксанина лялька, як і обереги, – без обличчя, проте відрізняється від звичних народних ляльок. Майстриня створила "каркасну мотанку", поєднавши традицію і новаторство. Власне, за рахунок каркасу, її ляльки дуже динамічні, наче рухомі. Тут навіть не костюми, а самі пози передають характер і типаж, створюють враження живої картини. Колориту додають голівки – очіпки, хустки, чільця, віночки.
Кольори від яскравих гуцульських мотивів до бежевих у міських та до білих зі сріблом у князівському вбранні ніби відбивають українське суспільство з його культурою одягу.
"Оксанина лялька", вперше вийшовши в люди влітку 2010 року, за короткий час побувала на виставках та фестивалях у Києві, Чернігові, Луцьку, Луганську, Львові, Івано-Франківщині, Полтавщині, Одещині, залишилась у фондах багатьох музеїв України та приватних колекціях по цілому світі. Добірка "Оксаниної ляльки", що складається з 50-ти ляльок та 20-ти художніх фотографій, є власністю національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського в Коломиї і експонується в ці дні у всесвітньовідомому Музеї писанки.
Коротка довідка. Оксана Смерека-Малик за фахом – філолог-романіст, за посадою – директор Художнього ліцею при Львівській національній академії мистецтв. Лялькарка, писанкарка. Співавтор (разом з черкащанкою Ларисою Теліженко) 3-метрової ляльки-мотанки, виготовленої у Львові на завершення фестивалю "Етнолялька-2011". Ця її робота увійшла до книги рекордів України. Член журі у республіканських конкурсах народних ляльок. Авторка кількох поетичних книг, дипломантка ХІІ літературного конкурсу імені Мирона Утриска.
|