17 серпня вперше в Черкасах відкрилася виставка українського живописця, майстра монументального живопису, учня школи М. Бойчука, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка (1992), заслуженого художника України (1996) Григорія Івановича Синиці (1908 – 1996).
На виставці представлено 47 творів автора 50-90-х років минулого століття, які надані Дирекцією художніх виставок Міністерства культури України. Це пейзажі, натюрморти, портрети. Вражають його живописні полотна "Нестор Літописець", "Бабин Яр", "Андріївський узвіз. Поділ", "Передзвін віків", "Тарасові стежки", їх історична спрямованість та патріотизм. Художник пережив революцію, війни, два голодомори. Його теж гнали до Бабиного Яру, та йому дивом вдалося врятуватись. Тому численну кількість своїх робіт він присвятив цій трагедії.

У 1960-х роках Григорій Синиця у співдружності з народними майстрами започаткував новий напрям у сучасному монументальному живописі, який дістав назву "Українська колористична школа". Ознакою цієї школи є шанування народної культури кольору як естетичного образу, як материнської мови, як національної та історичної категорії, що свідчать про належність митця до рідної землі, до свого народу. За відродження української колористичної школи Г. І. Синиця одержав звання лауреата Шевченківської премії.

Народився художник в м. Одесі 17 січня 1908 року у простій сім’ї. У 1914 році переніс важку хворобу і став інвалідом дитинства. Рано залишився сиротою. Виховувався в одному з дитячих притулків Кіровограда. Навчався в Київському художньому інституті у майстерні Миколи Ракитського – одного з талановитих учнів і соратників М. Бойчука. У 1941 році в Києві відбулася його персональна виставка. Після війни працював над новою технікою – флоромозаїка. Було створено 29 творів у цій техніці. Він є автором естетично-філософської праці "Колорит в образотворчому мистецтві".
Високе визнання таланту Г.І. Синиці прийшло лише в роки незалежності України. У Кривому Розі створено музей у квартирі, де мешкав художник. У Київському політехнічному інституті діє картинна галерея, де експонуються твори митця. Громадськість України широко відзначила сторіччя від дня народження художника Г. І. Синиці, який своєю самовідданою працею зробив неоціненний внесок у духовне життя України.
|