Календар 2013 року рясніє ювілейними і пам’ятними датами. Серед них особливе місце належить 1035-річчю великого будівничого устрою Руських земель Ярослава Мудрого, 960-річчю Володимира Мономаха, 1025-річчю хрещення Русі Володимиром Великим. Саме ці дати та пов’язані з ними події стали предметом обговорення на читацькій конференції «Держава і віра: від Володимира Великого до Володимира Мономаха», яка днями відбулася в обласній бібліотеці для юнацтва ім. В. Симоненка.
Ініціатором проведення конференції виступила сама бібліотека, а підтримали цю ідею науковці Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького.
На конференції розглядалося п’ять питань:
1. Хрещення Русі Володимиром Великим (Святославичем) – веління серця чи політична необхідність?
2. Ярослав Мудрий – великий будівничий внутрішнього устрою руських земель.
3. Далекоглядність, миролюбство та державна мудрість Володимира Мономаха.
4. Сучасна Україна – спадкоємиця традицій та культури Київської Русі.
5. Історія Київської Русі у літературі та мистецтві.
Усі ці питання завжди актуальні для учнівської й студентської молоді, яка була присутня на заході, адже вони акцентують увагу на Стародавній Русі як прабатьківщині українського народу.
У конференції брали участь авторитетні науковці – доктори історичних наук, професори Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького В. В. Масненко та Ю. П. Присяжнюк, а також аспірант університету Андрій Касьян. Завдяки їхнім виступам, молодь мала можливість глибше усвідомити роль в історії таких видатних особистостей, як Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Володимир Мономах. Життя й діяльність цих видатних постатей була спрямована на розквіт Давньоруської держави, її розбудову як важливого економічного й культурного центру. Також було цікаво розкрите питання віри – передумови прийняття й поширення християнства у Стародавній Русі, хрещення Русі Володимиром та вплив цієї події на подальшу історію.
Аналізуючи питання, які розглядалися на конференції, В. В. Масненко провів паралель між давньою історією та сучасною Україною, яка стала спадкоємицею традицій і культури Стародавньої (Київської) Русі.
Події того давнього періоду цікавили й продовжують цікавити не лише науковців, а й людей творчих професій. Написана велика кількість художніх, науково-популярних книг, створено багато творів мистецтва – кінофільмів, картин, скульптур тощо. Огляд деяких книг, які були широко представлені на книжково-ілюстративній виставці «Київська Русь – прабатьківщина українського народу», провела Вербівська К. І. – завідувач відділу читальних залів бібліотеки. Бібліотекарі глибоко переконані, що якраз художня література та мистецтво можуть пробудити молоде покоління до ґрунтовного вивчення історії України, яка своїм корінням сягає Стародавньої Русі.
А тому партнерські стосунки з науковцями Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, зокрема кафедрою історії та етнології України, бібліотека планує надалі поглиблювати.
|