Із Казахстану (із м. Форт-Шевченко, де відбував, свого часу, заслання український Пророк Тарас Шевченко) повернулася делегація Черкащини. Там проходив І Міжнародний фольклорний фестиваль, приурочений до 80-річчя створення музею Тараса Шевченка в цьому місті.
До участі у фестивалі була запрошена й делегація Черкащини – малої Батьківщини Тараса. Її очолював радник голови Черкаської облдержадміністрації Анатолій Чабан. До складу делегації також входили: голова Звенигородської райдержадміністрації Михайло Чередник, директор Шевченківського національного заповідника Василь Коломієць, а також тріо «Вербена» обласної філармонії у складі народної артистки України Лідії Зайнчківської, заслуженої артистки України Наталі Мамалиги та артистки Інги Міхаль.
Місто Форт-Шевченко розташоване на березі Каспія, на півострові Мангістау (колишня назва Мангишлак), та входить до складу регіону з центром у місті нафтогазовиків і хіміків Актау. У трьох школах цього міста (дві з яких – інтернати) виступало з концертами тріо «Вербена». До речі, це крайове місто має свій симфонічний оркестр, оркестр народних інструментів, на 45 осіб складу, – тобто є неабияким культурним центром Казахстану.
Господарі зацікавлено, привітно приймали черкащан – навіть запросили «Вербену» через рік виступити в Алма-Аті. Зокрема, гостинністю відзначалася доволі впливова там українська діаспора, на чолі з її керівником, депутатом меджлісу Казахстану, Юрієм Тимощенком.
Фестиваль був присвячений ювілею музею Тараса Шевченка (людини, яка для казахів була майже національним героєм. Тарас Шевченко під час заслання спроектував перший у цих місцях колодязь. Дерев’яні леви, різця Тараса, досі розташовані біля входу в цей музей. Тому казахи дуже опікуються музеєм, проводять у ньому багато різноманітних заходів. І цього разу було багато подарунків музею від учасників фестивалю.
А було їх, учасників, цього разу чимало – 31 музичний колектив із 5 країн (здебільшого колективи професійні). Окрім ансамблів із Грузії, Вірменії та Башкортостану, виступали казахські музичні колективи: з Актюбінська, Алма-Ати, Астани, Актау, Целінограду.
У межах фестивалю проходив і конкурс, обов’язковою умовою якого було виконання твору на слова Тараса Шевченка. У концертах та на фестивалі черкаські артистки виконували й інструментальні твори, зокрема, варіації на українські теми «Пливе човен» в обробці С. Баштана, і, звичайно, вокальні українські народні й авторські пісні. Скажімо, українську народну пісню «Вийди, вийди, місяченьку» (а капела), «Човен хитається» Ігоря Шамо.
Особлива цінність співу черкащанок (окрім високого рівня давно доведеної майстерності) полягала саме в суто українському співі українською мовою, мовою Тараса. Адже інші учасники співали або по-казахськи, або в російському перекладі. Тож виконання «Вербеною» на конкурсі української народної пісні на слова Т. Шевченка «Зоре моя, вечірняя» було сприйняте всіма присутніми не просто схвально, а із захватом. Настільки, що «Вербену» викликали «на біс»! І довелося заспівати ще й «Дніпровський вальс» Ігоря Шамо. Тож не дивно, що «Вербена» не лише здобула звання лауреата цього конкурсу, а й отримала запрошення до Алма-Ати на наступний рік.
Микола Голуб
|