Перший Всеукраїнський з’їзд музеїв, присвячений 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка та актуалізації вшанування пам’яті Великого Кобзаря напередодні його 200-літнього ювілею розпочався 13 і завершився 17 вересня 2010 року у місті Черкаси. Засновниками З’їзду стали управління культури і туризму Черкаської облдержадміністрації та Черкаський обласний краєзнавчий музей.
Метою З’їзду стало сприяння подальшому розвитку музейної справи; привернення уваги до вшанування пам’яті Т.Г.Шевченка у музейних закладах України, підготовка до святкування 200-річного ювілею Великого Кобзаря, а також зміцнення наукових та творчих зв’язків між музейними закладами Черкащини та інших регіонів України.
Головними завданнями З’їзду стали узагальнення досвіду музейних фахівців з підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка, активізація науково-дослідної та пошукової роботи з вивчення та популяризації життя та творчості Т.Г.Шевченка музейними засобами, пропаганда інноваційних форм роботи та вивчення кращого досвіду роботи музеїв з увічнення пам’яті Великого Кобзаря, обмін досвідом та обговорення заходів з підготовки святкування ювілею Т.Г.Шевченка.
За результатом роботи З’їзду було створення "Шевченкової скарбниці" - банку даних української Шевченкіани.
Для участі у роботі З’їзду 19 областей України та міста Києва делегували 154 учасники (51 – з областей України, 103 - представники музеїв та заповідників Черкаської області ).
Під час роботи З’їзду учасники ознайомились із експозиціями музеїв міста Черкаси: обласного краєзнавчого, обласного художнього, музею "Кобзаря" Т.Г.Шевченка та музею-робочого кабінету В.Симоненка. Делегати ознайомились із новими експозиційними комплексами, виставками, присвяченими увічненню пам’яті Великого Кобзаря. Музейникам були представлені матеріали черкаської Шевченкіани, що започаткували створення банку даних "Шевченкової скарбниці".
Під час пленарного засідання було підведено офіційний підсумок обласного конкурсу на кращу регіональну екскурсію та кращого екскурсовода, започаткованого у 2009 році Черкаським обласним краєзнавчим музеєм за підтримки управління культури і туризму облдержадміністрації, та нагороджено його переможців.
Учасники З’їзду знайомились також із оновленою експозицією Шевченківського національного заповідника, оглянули фондові та службові приміщення музею після проведення І черги ремонтно-реставраційних робіт. Під час перебування на Чигиринщині учасники З’їзду ознайомились із відтвореними об’єктами "Резиденції Богдана Хмельницького" Національного заповідника "Чигирин", експозицією музею Б.Хмельницького у Чигирині, Суботовом та Холодним Яром.
Представники Львівського меморіального музею М.Грушевського спільно із працівниками Черкаського обласного музею побували на хуторі села Худоліївка – Грушківці, знайшли місце садиби родини Грушевських та у ході польових досліджень зібрали матеріали для музейних експозицій.
У ході роботи З’їзду було створено "Шевченкову скарбницю" – банк даних української Шевченкіани із матеріалів, що надійшли від його учасників: доповіді та ілюстративний матеріал на електронних носіях. Серед них необхідно відзначити наступні: "Увічнення пам’яті Т.Г.Шевченка на Хортиці" (Національний заповідник "Хортиця"), "Шевченкіана національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського", розповіді про пам’ятники та увічнення пам’яті Кобзаря у Донецькій, Херсонській, Миколаївській, Дніпропетровській, Полтавській, Луганській, Львівській областях. Представники меморіального музею М.Грушевського, національного заповідника "Хортиця", Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, Знам’янського міського краєзнавчого музею "Тарасова світлиця" висловили побажання щодо подальшу творчої співпраці із Черкаським обласним краєзнавчим музеєм.
У ході роботи З’їзду його учасниками було визнано потребу у створенні Всеукраїнського громадського музейного об’єднання (Асоціації).
Музейні працівники відзначили високий рівень організації та проведення З’їзду, плідну співпрацю управління культури і туризму Черкаської облдержадміністрації та Черкаського обласного краєзнавчого музею.
Висловлено побажання проводити З’їзд музеїв один раз на два роки та клопотати перед Міністерством культури і туризму України про проведення Всеукраїнського огляду-конкурсу музейних експозицій, наукових досліджень із Шевченкознавства в рамках підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Кобзаря.
|