Управління культури Черкаської ОДА
П`ятниця, 29.03.2024, 05:38
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту

Категорії розділу
Мои статьи [51]
Масштабні детальні статті про події в галузі культури, портретні нариси її найславетніших діячів, наукові доробки сучасних працівників культури та багато іншої цікавої інформації
Охорона культурної спадщини [3]
Категорія вміщуватиме новини у сфері охорони культурної спадщини, а також інформацію про особливості роботи з об’єктами культурної спадщини

Міні-чат
200

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Охорона культурної спадщини

МУЗЕЮ ІСТОРІЇ СЕЛА ХУДЯКИ – 30 РОКІВ
 
Історія – це скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього. Цього року народному музею історії села Худяки 30 років. Цей населений пункт унікальний тим, що за роки існування під час вимушеного переселення з дна Кременчуцького водосховища прийняв до себе сусіднє село Талдики. Тепер, коли ми говоримо про Худяки, завжди маємо на увазі історії, події та долі двох сіл. А їм обом є про що оповісти, чому навчити й чим поділитися. Тож цілком закономірним і правильним було рішення Худяківської громади створити музей історії сіл Худяки і Талдики.
 
Перші кроки у створенні музею були зроблені на початку 1980-го року з ініціативи правління колгоспу "Маяк" за головуванням Квітки Івана Івановича, партійного комітету колгоспу на чолі з Поліщук Зінаїдою Миколаївною та сільвиконкому під керівництвом Кожем’яки Івана Андрійовича. На той час у селі існували розрізнені історичні збірки в Будинку культури – кімната Бойової та Трудової Слави; сільській бібліотеці – стенди "3 історії села Худяки"; школі – історична кімната; конторі колгоспу та сільській Раді – окремі історичні матеріали. Об’єднати всі історичні дані було доручено колишній завідувачці сільської бібліотеки Стась Оксані Лазарівні.
 
Роботу почали з організації громадської ради музею. До ради обрали людей, які справді могли допомогти в роботі, усього 17 осіб. Колишній учитель історії, Герой Радянського Союзу Брик Григорій Євдокимович взявся за впо­рядкування матеріалів про полеглих у часи Великої Вітчизняної війни та про учасників громадянської війни, ветеран Великої Вітчизняної війни; Дядик Іван Олександрович організував фотографування живих учасників війни 1941 – 1945 рр.; пенсіонери Грам Іван Тимофійович та Шквар Анастасія Яківна допомогли відтворити історію становлення Радянської влади, організації колгоспів, роботи партійних та комсомольських організацій. Про те, що в селі створюється музей, було широко оповіщено населення.
 
Одночасно зі збором експонатів готувалися й приміщення для му­зею. У Будинку культури було відремонтовано три кімнати. Оформлення музею робив досвідчений художник Євстратов Микола Миколайович і його син Євстратов Анатолій Миколайович. Велику столярну, зварювальну роботу виконали колгоспні майстри за ескізами художника. Фотостенди та фотографії готував голова профкому колгоспу "Маяк" Кожем’яка Віктор Іванович.
 
Обласний краєзнавчий музей надав методичну допомогу в укла­данні тематико-експозиційного плану.
 
Музей історії села Худяки було відкрито в 14 березня 1982 року.
 
У день 30-річного ювілею музею історії села Худяки хочеться з вдячністю згадати не тільки тих людей, які своєю натхненною працею творили історію, а і тих, хто цю історію зумів записати на папері.
 
Над увіковіченням історичних подій сіл Худяки і Талдики працювали:
 
- Стась Оксана Лазарівна – написала історико-експозиційний нарис по залах музею історії села Худяки;
 
- Брик Григорій Евдокимович – зібрав матеріали про історію партизанського руху 1918 – 1919 років, Велику Вітчизняну війну 1941 – 1945 років;
 
- Ґудзь Кирило Іларіонович – написав та надрукував у газеті "Нове життя" літопис Вітчизняної війни під назвою "За свободу Вітчизни";
 
- Брик Петро – написав історію піонерської організації в с. Худяки;
 
- Петрусенко – написав коротку "Історію села Худяки";
 
- Кононенко Василь Васильович – написав " Історію розвитку освіти в с. Худяки";
 
- Отець Віталій Захарченко – написав та видав книгу "Сказаніє о Храме Архистратига Михайла", у якій зібрано унікальні матеріали з історії релігії сіл Худяки і Талдики;
 
- Бондаренко Юлія Михайлівна – написала науково-дослідницьку працю для "Малої академії наук України" про Худяківський народний самодіяльний театр.
 
Таким чином, на сьогодні музеєм історії села Худяки підготовлено повні зібрання історичних матеріалів 1920-х, 1930-х, 1940-х років, Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років. Проведено дослідження і на їх основі написано окремі історичні нариси, зокрема; "Коротку історію села Худяки", яка увійшла до збірки "Історія Черкаського району" 2003 року видання; "Історію самодіяльного народного театру села Худяки", "Історію бібліотечної справи", "Історію духового оркестру".
 
З 1995 року музеєм села Худяки ведуться активні археологічні дослідження, завдяки яким суттєво розширено межі знання минулого. Відкрито чотири раніше невідомі науці поселення з ІІІ – ІІ та І-го тисячоліття до нашої ери, до 24-х відомих курганних поховань додано 9 раніше невідомих. Ведеться фотофіксація археологічних знахідок з території давніх поселень. Досліджено нову версію тюркського походження назви села Худяки. Зроблено архівне уточнення списків жертв голодомору 1932 – 1933 років, репресованих тоталітарним режимом в СРСР жителів сіл Худяки і Талдики, воїнів, загиблих у роки Великої Вітчизняної війни. Виготовлено стенди історії сучасного села Худяки, та учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
 
У музеї також експонуються унікальні сургучеві відтиски раритетних печаток гетьмана України Богдана Хмельницького, полкової "паланочної" печатки війська Запорізького, печатки Святонікольського Медведівського монастиря. Таких печаток немає і у великих, державних музеях.
 
У 2011 році за підсумками районного конкурсу-огляду музеїв, присвяченого 20-й річниці Незалежності України, народний музей історії села Худяки отримав перше місце та почесну грамоту районної державної адміністрації.
 
 
У день святкування 30-ї річниці музею 20 квітня до приміщення Будинку культури, у якому він розміщений, поспішали жителі села. Особливу цікавість у них викликав макет затоплених сіл Худяки та Талдики, нещодавно створений за фінансової підтримки Худяківської сільської ради та небайдужих до історії меценатів.
 
Відкрив свято завідувач музею Квітка Василь Іванович. Перед тим, як відкрити оновлений музейний зал з макетом затоплених сіл Худяки і Талдики, Квітка В. І. подякував за допомогу в роботі над його створенням всім небайдужим худячанам і талдичанам, які поділилися своїми спогадами. Це дало можливість максимально точно розмістити на макеті всі житлові та господарські будівлі.
 
 
Потім було надано слово сільському голові Василині Роману Петровичу, який привітав присутніх із ювілеєм музею і вручив у подарунок від тов. "Маяк-Худяки" ноутбук. Також від Черкаського районного відділу культури та Черкаського РОМЦ бібліотечної та краєзнавчої роботи виступила з привітанням директор Черкаського РОМЦ БКР Канюка Валентина Миколаївна.
 
Звучали вірші про село у виконанні учнів загальноосвітньої школи Похвали Ірини, Очеретної Лілії, Величко Юлїї.
 
На завершення свята в кінозалі демонструвалася кінохроніка1940-х, 1950-х, 1960-х, та нещодавно перезнята кінохроніка із життя села та колгоспу "Маяк" кінця 1970-х – початку 1980-х років.
 
Т. М. Овчаренко,
завідувач Худяківської сільської бібліотеки
Категорія: Охорона культурної спадщини | Додав: Mary (25.05.2012)
Переглядів: 3025 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
   Анонс
[10.05.2016]
ЗАПРОШУЄМО ВІДВІДАТИ ЗАХІД (0)
[21.04.2016]
«ДЗВОНИ ЧОРНОБИЛЯ» (0)
[29.02.2016]
ЗАПРОШУЄМО НА ЗАХОДИ З ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ МИХАЙЛА ЗАДНІПРОВСЬКОГО (0)
[25.02.2016]
ЗАПРОШУЄМО НА ПРЕЗЕНТАЦІЮ КНИГИ (0)
[11.01.2016]
КОНКУРС КНИЖКОВИХ ВІДЕООГЛЯДІВ "ФАБРИКА ВРАЖЕНЬ" (0)
[21.12.2015]
КІНОФЕСТИВАЛЬ ДО 80-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ВАСИЛЯ СИМОНЕНКА (0)
[12.10.2015]
5-8 ЛИСТОПАДА ВІДБУДЕТЬСЯ ВСЕУКРАЇНСЬКА ВИСТАВКА "УКРАЇНСЬКИЙ СУВЕНІР - 2015. УКРАЇНА - КРАЇНА МАЙСТРІВ" (0)
[06.10.2015]
ГОСТИННО ЗАПРОШУЄМО НА КІНОФЕСТ-ПРЕЗЕНТАЦІЮ НАРОДНОЇ КІНОСТУДІЇ «МАЛЬВИ» (0)
[28.09.2015]
МІЖНАРОДНИЙ КНИЖКОВИЙ ЯРМАРОК (0)
[25.09.2015]
28 ВЕРЕСНЯ ВІДБУДЕТЬСЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПЕРСОНАЛЬНОГО САЙТА «ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО» (0)

Форма входу

Черкаська обласна державна адміністрація © 2024