Унікальну нагоду взяти участь у фінальному концерті переможців телевізійного проекту Національної телекомпанії України "Фольк-music", що відбувся в м. Києві на Софіївській площі 24 серпня 2011 року, мав нагоду народний самодіяльний чоловічий вокальний ансамбль "Гайдамаки" Шполянського районного Будинку культури. Виступ шполян мав великий успіх у жителів та гостей столиці.
Таке визнання творчий колектив здобуває не вперше – "Гайдамаки" можуть похвалитися цілою колекцією різноманітних медалей та дипломів, що їх вони отримали протягом понад 35-річної історії існування. Навіть на "Фольк-music" вони не вперше – уже мають на своєму рахунку успішний виступ у 2010 році.
За час творчої діяльності "Гайдамаки" здобули визнання глядачів, отримали нагороди і дипломи переможців конкурсів і фестивалів, гідно представляли Черкащину в Україні та за її межами. Уже в 1976 році талановиті артисти привезли додому диплом І ступеня за участь у І Всесоюзному фестивалі. Далі – більше: у 1985 році на них чекали медаль та диплом лауреатів Всесоюзного фестивалю з нагоди 40-річчя Перемоги, у 1988 році – диплом учасника фестивалю на честь 70-річчя Жовтня, у 1991 році – медаль та диплом лауреата ІІІ Всесоюзного огляду художньої самодіяльності, медалі та дипломи лауреатів всеукраїнських оглядів народної творчості.
Та протягом своєї історії колектив не лише брав участь у численних мистецьких змаганнях, а й успішно гастролював та гідно представляв країну за кордоном. У 1982 році колектив взяв участь у телетурнірі "Сонячні кларнети", у 1985 році – у поїздці з концертною програмою до Польської Народної Республіки, у 1991 році – участь в обласному святі Кобзаревого мистецтва. У 1986 році "Гайдамаки" представили творчий звіт перед жителями м. Черкас.
У роки незалежності колектив неупинно розвивався. 1994 рік запам’ятався прихильникам творчості артистів записом "Гайдамаків" на телеканалі "УТС ЦЕНТР". У 1995 році шполянські козаки стали учасниками обласного свята вокально-хорового мистецтва в м. Чорнобаї, у 2001 рік – учасниками творчого звіту майстрів мистецтв та аматорської творчості Черкащини в м. Києві в Палаці "Україна". 2003 рік відзначився здобуттям диплома лауреата першої премії обласного огляду-конкурсу вокально-хорових колективів у м. Смілі, а 2006 рік – лауреата обласної премії ім. П. Демуцького.
Масштаб заходів, у яких бере участь ансамбль, поступово зростає. Так, у 2007 році "Гайдамаки" виступили в концерті майстрів мистецтв та творчих колективів Черкаської області в Національному оперному театрі м. Києва, на врученні Президентом України Національної премії України імені Тараса Шевченка. 24 травня 2008 року ансамбль став учасником Всеукраїнського свята з нагоди 360-ої річниці перемоги Б. Хмельницького у національно-визвольній боротьбі українського народу (с. Виграїв, Корсунь – Шевченківський район). 18 липня 2009 року народний аматорський чоловічий вокальний ансамбль Шполянського районного Будинку культури брав участь у IV Всеукраїнському культурно-мистецькому фестивалі "Козацький родослав", присвяченому 350-річчю перемоги у Конотопській битві. Цього ж року ансамбль виступив на Всеукраїнському театралізованому святі "Тії слави козацької повік не забути". 13 червня 2010 року виконавці стали учасниками V Міжобласного мистецького фестивалю "Мости над Россю" (м. Корсунь-Шевченківський), де посіли перше місце серед козацьких колективів.
Сьогодні прославлений народний самодіяльний чоловічий вокальний ансамбль "Гайдамаки" Шполянського районного Будинку культури праціює в такому складі
-
Микола Коваль – заслужений працівник культури України, директор Шполянської дитячої школи мистецтв. Він, власне, і створив цей колектив у 1975 році;
-
Василь Третяк – акомпаніатор Шполянського районного Будинку культури;
-
Анатолій Берестецький – директор Шполянського районного Будинку культури;
-
Юрій Присяжний – артист Шполянського міського Будинку культури;
-
Станіслав Пістоль – директор Лозуватського Будинку культури;
-
Євгеній Лисенко – методист по драматичному жанру Шполянського районного Будинку культури;
-
Борис Німченко;
-
Степан Москалик;
-
Юрій Слободянюк.
Музичний супровід виступам артистів надає інструментальний ансамбль у складі Миколи Дяченка – акомпаніатора Шполянського районного Будинку культури; Сергія Мельника – викладача Шполянської дитячої школи мистецтв; Юрія Чорноуса – методиста по інструментальному жанру Шполянського районного Будинку культури; Олександра Букаря – керівника народного аматорського гурту "Срібні струни"; Андрія Нікуленка – артиста Шполянського районного Будинку культури; Анатолія Міцкевича – художнього керівника Шполянського районного Будинку культури.
Керує ансамблем з 1992 року заслужений працівник культури України, начальник відділу культури і туризму Шполянської райдержадміністрації Дмитро Вовк. Він же є автором багатьох пісенних творів, які виконують не лише "Гайдамаки", а й народний аматорський хоровий колектив ветеранів війни та праці Шполянського районного Будинку культури та народний жіночий вокальний ансамбль "Мальви".
Сьогодні народний самодіяльний чоловічий вокальний ансамбль "Гайдамаки" – гордість і слава Шполянщини, справжні українські козаки. І в День Незалежності України в м. Києві вони вкотре це довели.
|