Відомий черкаський письменник, літературознавець, науковець Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького В. І. Пахаренко багато років своєї наукової діяльності присвятив дослідженню життя і творчості геніального земляка Т.Г.Шевченка, 200-ті роковини від дня народження якого ми відзначаємо цьогоріч. Серед його Шевченкіани - книги „Незбагненний апостол. Світобачення Шевченка” (1994, 1999), „Шкільне шевченкознавство” (2007), „Начерк Шевченкової етики” (2007), „Тарас Шевченко” (2007), „І бачить Бога на землі…”: співвідношення романтичного і реалістичного у поезії Т.Шевченка” (2014) та інші.
А нещодавно у черкаському видавництві „Брама-Україна” вийшла його монографія „Шевченко як геній”, яку 18 листопада було презентовано у обласній бібліотеці для юнацтва ім. В.Симоненка для студентської молоді, вчителів української літератури загальноосвітніх шкіл міста Черкаси та області, бібліотечних фахівців.
За твердженням самого автора - монографія є солідним підсумком його попередніх робіт, присвячених Кобзарю.
У праці досліджено феномен геніальності Тараса Шевченка, зокрема, схарактеризовано основні сучасні інтерпретації постаті й творчості митця: академічну, постмодерністську, нігілістичну, інтеґранонаціоналістичну і філософсько-екзистенційну. Автором обґрунтовано доцільність антропологічного, персоналістичного підходу в трактуванні означеної проблеми.
Суттєвим доповненням до книги є диск, який вміщує електронну версію книги, зоровий і звуковий ряди. Останній, зокрема, в автентичному варіанті подає пісні, які чув і співав Шевченко. Пісні зібрані в краї, де він народився.
Презентуючи книгу, Василь Іванович зазначив, що геніальність Шевченка зумовлена музичним типом його поезії, ідеєю згармонізування світу. Аналізуючи Шевченка-генія, автор утверджує його як цілісну і досконалу особистість і закликає Шевченка читати і слухати душею, слухати його потужну енергетику. На думку науковця, заявлена тема у книзі не розкрита у повній мірі, тому видання є підґрунтям для того, хто в майбутньому буде глибше вивчати секрети геніальності Т.Шевченка.
Директор видавництва „Брама-Україна” О. М. Третяков, представляючи видання, в якому сплетіння форми і змісту є дуже вдалим відзначив, що пишається ним.
Враженнями від прочитання книги ділилися під час презентації професор Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького Киченко О.С., директор наукової бібліотеки університету Голиш Г.М., викладач фізико-математичного ліцею Малигіна Л.М. Виступаючі відзначили фундаментальність і глибинність книги, її культурологічну складову, внутрішню полеміку, відкрите і незаскорузле розкриття образу Тараса Шевченка і висловили впевненість, що книга дасть поштовх для прочитання Шевченка по-новому, з його енергетикою і духом. А ще висловили сподівання на вихід в подальшому другої частини книги.
Спілкуючись з учасниками презентації після її завершення, В.Пахаренко, за його словами, «вручив» ключик до прочитання можливо заскладної для багатьох книги. А за реакцією присутніх, вона викликала неабияку зацікавленість, адже розрахована на вдумливого читача.
Валентина Чорнобривець, заступник директора КЗ «Обласна бібліотека для юнацтва ім. В. Симоненка» Черкаської обласної ради.
|